Consultants of a wide range of products which include oil maker machine, cooking oil machine with filter, kalonji oil cold pressed machine with filter for home, multi oil seeds press machine and flax seeds oil maker machine.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8 KG/HR |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Mustard, Sunflower, Cotton Seed, Almond, Sesame, Coconut, Castor, Soybean, Flaxseed, Groundnut |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Motor power | 0.5 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 4 kg |
| Power | 800 watt |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Almond, Peanut, Sunflower, Flaxseed, Mustard, Walnut, Sesame, Coconut |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
| Motar power | 0.45 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 4-6 kg |
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 800 watt |
| Process Type | domestic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Mustard, Groundnut, Almond, Sesame, Coconut, Walnut, Flaxseed, Sunflower |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Domestic |
| Mounting Type | Table Top |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Machine Capacity | 5-8 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1 kw |
| Driven Type | Electric Motor |
| Operation Type | Continuous |
| Suitable Seeds | Sesame, Coconut, Soybean, Copra, Sunflower, Castor, Mustard, Groundnut, Cottonseed |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Commercial |
| moter power | 0.5 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Flaxseed, Mustard, Sunflower, Coconut, Sesame, Soybean, Castor, Cotton Seed |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India