Our product range includes a wide range of domestic cold pressed oil machine, soybean oil extraction plant, best cold press oil machine for home and neem oil machine.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 2-4 kg |
| Capacity | 2 TO 4 KG |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 0.25 |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata Enterprise |
| Suitable For | Groundnut, Flaxseed, Walnut, Mustard, Almond, Sesame, Sunflower |
| Usage | Domestic |
| Mounting Type | Table Top |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 5 TO 8 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1 KW |
| Process Type | Expeller |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Power Source | Electric |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTER | 0.5 HP |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 to 4 kg |
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 0.45 KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata Enterprise |
| Suitable For | Sesame, Groundnut, Walnut, Mustard, Coconut, Almond, Flaxseed, Sunflower |
| Usage | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 2-4 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 0.45 |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | SE - 1400 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Suitable For | Soybean, Sunflower, Sesame, Almond, Castor, Mustard, Groundnut |
| Purity | 100% Pure |
| Usage | Domestic |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India