₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Capacity | 5 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | SINGLE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Body Material | STAINLESS STEEL |
| Phase | Single Phase |
| Operation Type | Automatic |
| Dimensions | 20*6*13 CM |
| Model | SE - 1400 |
| Weight | 12 KG |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Material Grade | 304 FOOD GRADE |
| Voltage | 220 V |
| Motor Speed | 72 RPM PER MINUTE |
| Suitable For | Almond, Peanut, Mustard, Flaxseed, Walnut, Sunflower, Coconut, Sesame |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 5 kg |
| Capacity | 3 to 5 kg row material per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | SINGLE PHASE |
| Suitable For | Sesame, Sunflower, Cotton Seed, Coconut, Groundnut, Soybean, Mustard |
| Process Type | Expeller |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | SE - 1400 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Phase | Single Phase |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 to 5 kg ph |
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Model | SE - 1400 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Power | SINGLE PHASE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Model | SE - 400 |
| Usage/Application | HOME USE |
| Power | SINGLE PHASE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 3 kg/hr |
| Capacity | 3 TO 5 KG |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | SINGLE PHASE |
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Model | SE - 1500 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | DOMESTIC USE |
| Suitable For | Peanut, Walnut, Flaxseed, Sunflower, Almond, Sesame, Mustard |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Operation Type | Automatic |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | SINGLE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | SE - 700 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Operation Type | Automatic |
| Suitable For | Mustard, Almond, Sunflower, Groundnut, Soybean, Sesame |
| Usage | Domestic |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20200 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 3-5 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | SINGLE PHASE |
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Suitable For | Sunflower, Coconut, Soybean, Sesame, Mustard, Groundnut |
| Process Type | domestic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | SE - 800 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Phase | Single Phase |
| Operation Type | Automatic |
| Usage | Small Industry |
| Layout Type | Compact |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 4 kg |
| Capacity | 3 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | SINGLE PHASE |
| No. of Screws | screw and barrel |
| Body Material | STAINLESS STEEL |
| Phase | Single Phase |
| Operation Type | Automatic |
| Dimensions | 15*6*11 CM |
| Model | SE - 400 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Weight | 10 KG |
| Usage/Application | HOME USE |
| Material Grade | 304 FOOD GRADE |
| Voltage | 220 |
| Motor Speed | 72 RPM PER MINUTE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Model | SE - 800 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Power | SINGLE PHASE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 2-4 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Power | SINGLE PHASE |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | SE - 500 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Machine Type | Cold Press |
| Operation Type | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Usage | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 2 to 4 kg |
| Capacity Per Hour | 3 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | SINGLE PHASE |
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Process Type | home used |
| Body Material | STAINLESS STEEL |
| Phase | Single Phase |
| Model | SE - 700 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Suitable For | Peanut, Flaxseed, Mustard, Sesame, Sunflower, Almond |
| Operation Type | Automatic |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Machine Type | Cold Press |
| Model | SE - 1500 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Power | SINGLE PHASE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Body Material | STAINLESS STEEL |
| Model | SE - 400 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | DOMESTIC USE |
| Power | SINGLE PHASE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India