Prominent & Leading Consultants from Surat, we offer oil machine manufacturing with filter, groundnut oil making machine with filter, mini oil extracting machine with filter, latest oil machine with filter for home, walnut seeds oil extraction machine with filter for home and sesame oil filter machine.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Power | 800 watt |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Flaxseed, Almond, Peanut, Sesame, Coconut, Sunflower, Mustard, Walnut |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
| motar power | 0.45 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Shuddhata Enterprise, a leading oil manufacturer from Surat, Gujarat, is proud to launch the smallest oil machine globally, featuring an integrated filter for instant oil extraction and filtration. This machine doesn't require a day's wait for oil settlement and cleaning. It efficiently extracts oil from multiple seeds such as peanuts, walnuts, coconuts, mustard, sesame, soybeans, almonds, and flaxseeds, guaranteeing premium oil quality |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 3 kg/hr |
| Power | 800watt |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Mustard, Sunflower, Walnut, Sesame, Coconut, Almond, Flaxseed, Peanut |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
| motar power | 0.45 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 800 watt |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Castor, Sesame, Soybean, Groundnut, Flaxseed, Almond, Coconut, Sunflower |
| Usage | Domestic |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| motar power | 0.45 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Power | 800 watt |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Coconut, Sesame, Sunflower, Peanut, Mustard, Almond, Walnut, Flaxseed |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 4-6 kg |
| Power | 800w |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Flaxseed, Mustard, Almond, Peanut, Coconut, Walnut, Sesame, Sunflower |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
| motor power | 0.45 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 39200 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 12 TO 14 LPH |
| Machine Type | Cold Press |
| Model | SE - 1600 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
THESE MACHINES ARE DESIGNED TO FILTER AND CLEAN OIL, REMOVING IMPURITIES AND CONTAMINANTS TO MAINTAIN THE QUALITY OF THE OIL, REDUCE WASTE AND IMPROVE THE TASTE AND TEXTURE OF. OIL FILTER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 3-5 kg |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 800 watt |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Domestic |
| Machine Type | Mini |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| motar power | 0.45 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India