Consultants of a wide range of products which include stainless steel oil making machine, almond oil extraction machine, homemade oil extraction machine, almond oil machine, cold press oil machine for business and coconut oil machine.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 6 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Almond, Sesame, Castor, Cotton Seed, Mustard, Flaxseed, Sunflower, Groundnut, Coconut, Soybean |
| Usage | Domestic, Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1 KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Groundnut, Castor, Cotton Seed, Flaxseed, Almond, Sunflower, Mustard, Soybean, Sesame, Coconut |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1 kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Soybean, Coconut, Sunflower, Castor, Groundnut, Sesame, Flaxseed, Almond, Mustard, Cotton Seed |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Moter | 0.5 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 to 8 kg/hr |
| Power | 1 kW |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Flaxseed, Almond, Peanut, Coconut, Mustard, Sunflower, Walnut, Sesame |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
| Moter Power | 0.5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1 kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Mustard, Coconut, Groundnut, Flaxseed, Almond, Niger Seed, Sesame, Sunflower, Walnut |
| Usage | Commercial |
| Mounting Type | Table Top |
| Country Of Origin | Made In India |
| Moter Power | 0.5 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1 kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Table Top |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Moter Power | 0.5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 35-40KG/HR |
| Process Type | COMMERCIAL |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 KW |
| Body Material | Stainless Steel |
| Application | Sunflower Oil, Mustard Oil, Palm Oil, Cotton Seed Oil, Coconut Oil, Soybean Oil, Rice Bran Oil |
| Plant Type | Continuous Type |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 35-40 KG/HR |
| Process Type | OIL MAKER |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 KW |
| Body Material | Stainless Steel |
| Application | Mustard Oil, Rice Bran Oil, Palm Oil, Soybean Oil, Sunflower Oil, Coconut Oil, Cotton Seed Oil |
| Phase | Three Phase |
| Plant Type | Continuous Type |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 5 to 8 kg/hr |
| Process Type | Expeller |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1kw |
| Body Material | Stainless Steel |
| Application | Groundnut Oil, Soybean Oil, Mustard Oil, Palm Oil, Cotton Seed Oil, Sunflower Oil, Coconut Oil |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
| Moter Power | 0.5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India