Our range of products include seeds pressed oil machine, mustard oil maker machine, oil maker machine for business, buy 1500w filter oil machine, cold pressed mustard oil machine and kali sarso oil nikalneki machine.
₹ 17700 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Capacity | 3 to 5 kg row material per hour |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 600 watt |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata Enterprise |
| Suitable For | Flaxseed, Mustard, Sesame, Groundnut, Almond, Coconut, Walnut, Sunflower |
| Usage | Domestic |
| Mounting Type | Table Top |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8 - 12 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1.5 KW |
| Operation Type | Screw Press |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Castor, Sunflower, Cotton Seed, Soybean, Mustard, Sesame, Flaxseed, Coconut |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 73000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 12 kg |
| Flow Rate | 8-12 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric Motor |
| Suitable For | Soybean, Coconut, Sunflower, Groundnut, Flaxseed, Sesame, Almond, Castor, Mustard |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 4 KG |
| Capacity | 2 to 4 kg |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 0.25KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata Enterprise |
| Suitable For | Sunflower, Walnut, Niger Seed, Almond, Mustard, Groundnut, Sesame, Flaxseed |
| Usage | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 17700 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 kg/hr |
| Body Material | Stainless steel |
| Dimensions | 20*6*13 |
| Model | SE - 1400 |
| Weight | 12 kg |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Voltage | 220 |
| Usage/Application | HOME USE |
| Material Grade | Stainless steel |
| Power | SINGLE PHASE |
| Motor Speed | 600 Watt |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata enterprise |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 5 kg |
| Capacity | 3 to 5 kg row material per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 0.25 kw |
| Suitable For | Coconut, Mustard, Soybean, Sunflower, Groundnut, Sesame, Cotton Seed |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata Enterprise |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata enterprise |
| Usage/Application | HOME USE |
| Power | SINGLE PHASE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 39999 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Power | 800 watt |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Coconut, Mustard, Flaxseed, Walnut, Sunflower, Almond, Peanut, Sesame |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 20060 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | SE - 1500 |
| Model | SE - 1500 |
| Country of Origin | Made in India |
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India