Offering you a complete choice of products which include homemade oil making machine, oil extraction machine, cold press sunflower oil maker machine, peanut oil extraction machine for business, commercial oil extraction machine and automatic commercial oil making machine.
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Soybean, Flaxseed, Almond, Mustard, Groundnut, Coconut, Castor, Sunflower, Sesame, Cotton Seed |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1.5 KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Castor, Soybean, Coconut, Sesame, Groundnut, Mustard, Sunflower, Cotton Seed, Flaxseed |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1kw |
| Operation Type | Screw Press |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Suitable For | Groundnut, Cotton Seed, Almond, Castor, Mustard, Soybean, Coconut, Flaxseed, Sunflower, Sesame |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| total power | 0.5 half hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG / HR |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Flaxseed, Sesame, Coconut, Cotton Seed, Sunflower, Almond, Groundnut, Soybean, Mustard, Castor |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 55-60 KG |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 8.5 kw |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Suitable For | Castor, Sesame, Coconut, Almond, Cotton Seed, Mustard, Groundnut, Flaxseed, Sunflower, Soybean |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17700 / Piece Get Latest Price
| Body Material | SS |
| Gross Weight | 12 kg |
| Model Number | Se-1400 |
| Material Grade | 304 SS |
| 20*6*13 | 12 kg |
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 17700 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Stainless steel |
| Company Status | Private |
| Gross Weight | 12 kg |
| Model Number | Se-1400 |
| Material Grade | 304 SS |
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17700 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cold Press |
| Power Consumption | Single phase |
| Brand | Shuddha enterprise |
| Country of Origin | Made in India |
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India