Pioneers in the industry, we offer mini oil mills, mini oil mill plant with filter, cold press sunflower oil maker machine, peanut oil maker machine with temp control and cold pressed castor oil machine from India.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8 kg/hr |
| Power | 1 kW |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Walnut, Mustard, Sesame, Sunflower, Coconut, Flaxseed, Peanut, Almond |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
| motor pawer | 0.5 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Power | 800 watt |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Peanut, Flaxseed, Walnut, Mustard, Almond, Sesame, Sunflower |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
| motar power | 0.45 hp |
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial, Domestic |
| Machine Type | Mini |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Moter Power | 0.5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 TO 8 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1 KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Almond, Coconut, Groundnut, Sunflower, Walnut, Sesame, Mustard, Flaxseed |
| Usage | Commercial |
| Mounting Type | Table Top |
| Country Of Origin | Made In India |
| Moter Power | 0.5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India