We are a leading Consultants of domastic mini oil extraction machine with oil filter, mini oil extraction machine with oil filter and first time in india oil machine with filter from Surat, India.
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 800watt |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Flaxseed, Almond, Sunflower, Soybean, Mustard, Sesame, Groundnut, Coconut, Castor |
| Voltage | 220 V |
| Usage | Domestic |
| Power Source | Electric |
₹ 73000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 10 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Sesame, Groundnut, Coconut, Almond, Mustard, Flaxseed, Soybean, Castor, Sunflower |
| Usage | Commercial |
| Mounting Type | Table Top |
| Power Source | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 4-6 kg |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 800 watt |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Coconut, Sesame, Sunflower, Almond, Walnut, Mustard, Groundnut, Flaxseed |
| Usage | Domestic |
| Mounting Type | Table Top |
| Country Of Origin | Made In India |
| motor power | 0.45 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India