Our product range includes a wide range of mustard oil maker machine, commercial oil making machine, mustard oil making machine, groundnut oil maker machine, cold pressed mustard oil maker machine and soybean oil maker machine.
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 KW |
| Operation Type | Screw Press |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Coconut, Cotton Seed, Castor, Soybean, Sunflower, Mustard, Flaxseed, Almond, Groundnut, Sesame |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 KW |
| Operation Type | Screw Press |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Niger Seed, Sunflower, Mustard, Sesame, Flaxseed, Almond, Walnut, Coconut, Groundnut |
| Usage | Commercial |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 8-12 KG |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 KW |
| Process Type | COMMERCIAL |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Power Source | Electric |
| Usage | Commercial |
| Plant Type | Continuous Type |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1 kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Machine Type | Table Top |
| Country Of Origin | Made In India |
| Moter Power | 0.5 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1 KW |
| Operation Type | Screw Press |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTER POWER | 0.5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17110 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Model | SE -500 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | Mustard Oil, Peanut Oil, Sunflower Oil, Cotton Seed Oil, Palm Fruit Oil |
| Power | SINGLE PHASE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 4 KG |
| Capacity | 3 to 5 kg hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 0 25 KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata Enterprise |
| Suitable For | Flaxseed, Mustard, Sesame, Coconut, Groundnut, Almond, Walnut, Sunflower |
| Usage | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 kg |
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 600 watt |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata Enterprise |
| Suitable For | Almond, Groundnut, Coconut, Sunflower, Flaxseed, Sesame, Walnut, Niger Seed, Mustard |
| Usage | Domestic |
| Mounting Type | Table Top |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg |
| Capacity | 3 TO 5 KG PH |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | 1 screw |
| Power | 0.25 kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | Se-1400 |
| Usage | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressing Method | Cold Press |
| Machine Type | Domestic Expeller |
Minimum order quantity: 1 Piece
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | SCREW AND BARREL |
| Power | SINGLE PHASE |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | SE - 700 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Operation Type | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Usage | Domestic |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressing Method | Cold Press |
| Machine Type | Domestic Expeller |
₹ 20200 / Piece Get Latest Price
| Model | ES-800 |
| Brand | SHUDDHATA ENTERPRISE |
| Usage/Application | HOME USE |
| Power | SINGAL PHASE |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 17700 / Piece Get Latest Price
| Model | Se-1400 |
| Brand | Shuddhata enterprise |
| Usage/Application | Home purpose |
| Power | 0.45 |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
WE ARE SHUDDHATA ENTERPRISE MANUFACTURE THE BEST QUALITY MINI COLD PRESS OIL MAKER MACHINE DESIGNED ESPECIALLY FOR GETTING PURE OIL. THIS OIL MAKER MACHINE CAN PRODUCE OIL FROM MANY EDIBLE THINGS LIKE PEANUTS, WALNUTS, SESAME, SOYABEAN, ALMOND, MUSTARD, CASTOR SEEDS, FLAX SEEDS, AYURVEDIC SEEDS ETC. HOME OIL MAKER MACHINE GIVES THE BEST QUALITY OIL AS A RESULT.
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India