Leading Consultants of peanut oil making machine, sunflower oil making machine with filter, cold press oil machine and sesame oil machine with filter for home from Surat.
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12 KG |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | 1.5 KW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Power | 800 watt |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Suitable For | Mustard, Peanut, Walnut, Sesame, Sunflower, Almond, Coconut, Flaxseed |
| Mounting Type | Table Top |
| Warranty | 1 Year |
| Country Of Origin | Made In India |
| motar power | 0.45 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8 kg |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1 kw |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Flaxseed, Almond, Coconut, Sunflower, Walnut, Groundnut, Niger Seed, Mustard, Sesame |
| Usage | Commercial |
| Mounting Type | Table Top |
| Country Of Origin | Made In India |
| moar power | 0.5 hp |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 4-6 kg |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 800 watt |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Mini |
| Power Source | Electric |
| Usage | Domestic |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India