Prominent & Leading Consultants from Surat, we offer oil maker machine, soyabean oil maker machine, sesame oil maker machine, business cold press oil maker machine, shuddhata oil maker machine and sarso ka oil niklane ki machine.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Mustard, Sesame, Castor, Sunflower, Cotton Seed, Coconut, Flaxseed, Soybean |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 KW |
| Process Type | COMMERCIAL |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | SINGLE PAHSE |
| Power Source | Electric |
| Usage | Commercial |
| Plant Type | Continuous Type |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Walnut, Niger Seed, Flaxseed, Sesame, Coconut, Sunflower, Mustard |
| Usage | Commercial |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Flaxseed, Mustard, Cotton Seed, Soybean, Castor, Sunflower, Sesame, Coconut |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 kW |
| Operation Type | Screw Press |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Sunflower, Soybean, Castor, Coconut, Cotton Seed, Mustard, Sesame, Flaxseed |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Machine Capacity | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 KW |
| Driven Type | Electric Motor |
| Operation Type | Continuous |
| Suitable Seeds | Cottonseed, Mustard, Copra, Sesame, Sunflower, Coconut, Soybean, Linseed, Castor |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Cold Press |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Castor, Cotton Seed, Sunflower, Sesame, Flaxseed, Coconut, Soybean, Mustard |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Flaxseed, Soybean, Mustard, Coconut, Castor, Sesame, Sunflower |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Mustard, Coconut, Sunflower, Flaxseed, Niger Seed, Sesame, Walnut |
| Usage | Commercial |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Coconut, Sesame, Sunflower, Walnut, Niger Seed, Flaxseed, Mustard |
| Usage | Commercial |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 40 KG |
| Capacity | 35-40 KG/HR |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouring Spout | Simple Spout |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power | 5 kW |
| Finish | Matt Finish |
| Phase | Single Phase |
| Shape | Rectangular |
| Usage | COMMERCIAL |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Power Source | Electric |
| Leak Proof | Yes |
| Machine Type | Heavy Duty |
| Food Grade | Yes |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 8-12KG/HR |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Flaxseed, Sesame, Cotton Seed, Almond, Groundnut, Coconut, Castor, Mustard, Sunflower, Soybean |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Cotton Seed, Mustard, Castor, Soybean, Coconut, Sunflower, Sesame, Flaxseed |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 kW |
| Operation Type | Screw Press |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 35-40 KG/HR |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | Mustard, Coconut, Soybean, Sunflower, Flaxseed, Castor, Sesame, Cotton Seed |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| MOTOR POWER | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
DESAI VIRAL ASHOKBHAI (CEO)
Shuddhata Enterprise
Ground Floor, 32,33, Shiv Industrial Estate, Unnamed Road, Laskana, K Lon Textiles
Sarthana, Surat - 395013, Gujarat, India